لرستان در یک نگاه

لرستان در یک نگاه

استان لرستان با مساحتی معادل 28306 کیلومتر مربع در غرب کشور، 1/7 درصد وسعت ایران را به خود اختصاص داده است.

بلند ترین نقطه این استان مربوط به اشترانکوه به ارتفاع 4080 متر از سطح دریا و پست ترین نقطه به ارتفاع 500 متر از سطح دریا در محدوده پلدختر می باشد. اقلیم استان از جریان دوتوده هوایی مرطوب سودانی دریای سرخ و فلات عربستان از سمت جنوب و دیگری جریان های معتدل مرطوب مدیترانه ای که از سمت غرب استان را تحت تاثیر قرار می دهن دتشکیل شده به صورتی که میانگین ریزش های جوی سالانه در حدود 550 میلی متر در سال، بعد از استان های حوضه دریای خزر و حوضه دریاچه ارومیه سومین منطقه پرباران کشور بشمار می رود و 11 درصد آبهای جاری کشور را در خود جای داده است.

لرستان دارای 10 شهرستان، 23 شهر، 27 بخش و 1858 روستا بوده و بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 85 جمعیتی معادل 1.716.527 نفر را در خود جای داده است. این استان از تاریخ و قدمتی بسیار بالا برخوردار بوده بطوریکه بر اساس اسناد معتبر اولین اقامتگاه های لرستان مربوط به دوره زازی در 900 سال قبل از میلاد و اولین دهکده نیمه مسکونی در این منطقه در دره ی هیلان در 6500 سال قبل از میلاد احداث گردیده است.

زبان رایج این خطه لری و مذهبشان شیعه جعفری و به خونگرمی و مهمان نوازی شهرت دارند.

از آثار طبیعی این استان می توان به غار ماهی کور و مناطق شکار و سید ممنوع قالی کوه الیگودرز و تالاب های پلدختر و مناطق حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد و اشترانکوه اشاره کرد.

دسته بندی شده در : زیست محیط, لرستان