علم کوه

نام قله : علم کوه

ارتفاع : 4850 متر، 15912 فوت

منطقه : تخت سلیمان

موقعیت : 36.37536°N-  50.96128°E

رتبه میان قله های ایران : دوم

رتبه میان قله های جهان :  240

اولین صعود : سعود زمستانه 17/11/1337،

محل صعود : رودبارک – کلاردشت در استان مازندران

قله علم کوه در منطقه تخت سلیمان

علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۵۰ متر پس از دماوند دومین قله بلند ایران است. این قله در منطقه تخت سلیمان، 20 کیلومتری جنوب غربی شهر کلاردشت در استان مازندران قرار دارد. این کوه از جبهه شمالی به رودبارک و کلاردشت و در جبهه جنوبی به پراچان و طالقان مشرف است.

بیشترین شهرت این قله به خاطر دیواره‌ 650 متری دامنه شمالی که یکی از زیباترین ، فنّی ترین و سخت ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در دنیا است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کی۲ در جهان را داراست.

قله علم کوه

در سال 1337 اولین صعود زمستانه قله علم کوه به سرپرستی حسین رضایی انجام شد. جالب آنکه بعد از گذشت ۵۲ سال هیچ تیمی در زمستان از این مسیر به قله صعود نکرده است.

در سال1350گروهی لهستانی به همراه دودنی و مالاتینسکی از سمت راست یخچال اسپیلت در عرض 4 ساعت به قله صعود می کنند. همین گروه در آخر برنامه یک ماهه خود در منطقه، علم کوه را از سمت سیاه سنگ، درست از نمای مرکزی (شمالی) صعود می کند. برای این صعود دو گروه تلاش می کنند.گروه اول کرازینخا مارزاک و رونا و مارزاک و ویت اسکا. و گروه دوم اسکیروسکی و سویدرسکی بودند که در مدت شش ساعت مسیر را صعود می نمایند.

سال 1352 دیواره غربی علم کوه شاهد موفقیت گروهی از کوهنوردان ایرانی می شود. گروه کوهنوردی آرش با یک تلاش شش روزه توانست مسیری نو در حدود 360 متر، با درجه سختی 5 را صعود نماید. در این تلاش 11 نفر عضویت داشتند که از این عده در روز آخر بیژن صادقی، محمد علی شریفی، رحیم ملک، مهدی حساس و ابراهیم بابایی مسیر را تا قله تمام می کنند.

سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ را می‌توان اوج تحول دیواره‌نوردی ایران نامید. در این سال‌ها بود که بزرگانی چون زنده یاد حسین طالبی مقدم و دیگر کوهنوردان همدانی توانستند رکوردهای صعود دیواره را به طرز بسیار چشمگیری پایین آورده و نهایتاً رکورد عجیب و دست نیافتنی ۳ مسیر در یک روز را به یادگار بگذارند. از دیگر شاهکارهای صعود این دیواره، باز کردن مسیر “همدانی‌ها ۶۷” در ۶ ساعت توسط حسین طالبی مقدم است. همچنین صعود حسن نجاریان در سال ۱۳۷۳ از مسیر “هاری روست” در نوع خود شاهکاری به حساب می‌آید.

 قله علم کوه

موقعیت : 36.37536°N      50.96128°E

دسته بندی شده در : قلل ایران