رشته کوه الوند

رشته کوه الوند

رشته کوه الوند از کوه های غربی ایران و جزء پیش کوه های داخلی زاگرس می باشد. این رشته کوه همچون دیواری سترگ از شمال غربی تا جنوب شرقی شهر همدان را احاطه کرده و دارای وسعتی در حدود 1300 کیلومتر مربع است که از شمال به جنوب به ارتفاع قله ها و پهنای آن افزوده می شود و بیشتر قله های مرتفع آن بر روی خط الراس مرکزی بطول تقریبی 70 کیلومتر واقع شده اند که در یک سوی آن در شمال غربی قله آلمابلاغ و در منتهی الیه جنوب شرقی آن قله کلاه قاضی دیده می شود.

در این فاصله از شمال به جنوب این قله ها واقعند :

 1. قله آلمابلاغ                                      با ارتفاع 2997 متر
 2. قله کرکس (کرکسین)                         با ارتفاع 2959 متر
 3. قله قزل ارسلان                                 با ارتفاع 3250 متر
 4. قله دائم برف                                     با ارتفاع 3450 متر
 5. قله کلاغ لانه                                     با ارتفاع 3410 متر
 6. قله الوند                                          با ارتفاع 3428 متر
 7. قله تاریک دره                                    با ارتفاع 3413 متر
 8. قله کمرلرزان                                     با ارتفاع 3338 متر
 9. قلل چهار قله                                    با ارتفاعات 3184 و 3172 و 3166 و 3170 متر
 10. قله یخچال صاحب الزمان (ع)                 با ارتفاع 3580 متر
 11. قله اردک مردک ( گاوبر )                      با ارتفاع 3486 متر
 12. قله شاه نشین بزرگ                           با ارتفاع 3496 متر
 13. قله ساوخ بلاغ (در نقشه ها سرخ بلاغ)    با ارتفاع 3124 متر
 14. قله کلاه قاضی                                  با ارتفاع 3125 متر

 

قله های الوند تا یخچال که بلندترین قله های این رشته کوه هستند، از شهر همدان کاملا مشخص می باشند. هیچ یخچال دائمی در این رشته کوه وجود ندارد و فقط در سالهای پربارش برف تا شهریور ماه در اطراف قله ها یخچال باقی می ماند.

در شمال و شرق رشته کوه الوند دشت وسیع همدان، شراء و بهار قرار دارد. در ناحیه جنوبی و غربی الوند، دشت اسدآباد و دشت تویسرکان قرار دارد که تا دشت وسیع نهاوند گسترده شده است. گردو مهمترین محصول این نواحی می باشد.

کوه ها و ارتفاعات دیگری که در پیرامون الوند قرار دارند که در هوای صاف از روی خط الراس بخوبی دیده می شوند. مهمترین آنها در شمالی ترین نقطه، کوه سوباشی با ارتفاع 2579 متر و چنگ الماس با ارتفاع 2525 متر و بوقاطی قرار دارد. در شمال غربی کوه پنجه علی، بگر (بدر) و پریشان با ارتفاع 3250 متر دیده می شود و در غرب، کوه های نقره چال (نخودچال) به ارتفاع 3097 متر، امروله به ارتفاع 2987 متر دالاخانی به ارتفاع 3126 متر و بیستون دیده می شوند. کوه خان گرمز به ارتفاع 2863 متر نیز در جنوب غربی قرار دارد. در جنوب الوند نیز رشته کوه گرین ( در اصطلاح اهالی گرو ) با قله های یال کبود به ارتفاع 3623 متر و چهل نابالغان به ارتفاع 3487 متر قرار گرفته است.

ره آورد این رشته کوه برای اهالی غرب نسبت به اهالی شرق آن زمستان سردتر، بهار معتدل و پر آب تر و تابستان خنک تر است.

رشته کوه الوند

 چمن زارها

دشتها و چمنزارهای بزرگی در ارتفاعات این رشته کوه قرار دارند که از آنها می توان میدان میشان، تخت نادر، تخت رستم، تخت کوچک، تخت صنم بر، چرخ فلک، شاه نظر و … را نام برد.

پوشش گیاهی رشته کوه

پوشش گیاهی اصلی این رشته کوه گون به همراه گلهای فصلی بسیار زیبا می باشد. در ابتدای بهار هر جا برفها ذوب شوند نخست گل سفید و زیبای یخ می روید و پس از آن گل لاله سر از خاک بیرون می آورد. در اطراف چشمه ها و چمنزارها گلهای زرد و بنفش و … ، لاله،  آلاله، سوسن، پونه، آذربه، توتیا، مفرا، گزنه، ریواس، موسیر، کنگر، شیرین بیان و … را می توان یافت.

پوشش جانوری رشته کوه

کبک، سمور، کبوتر کوهی، عقاب دشت، گرگ، خرگوش، روباه و شغال از جانوران این منطقه به شمار می آیند. قوچ، میش و بز کوهی از حیوانات بسیار کمیاب و عقاب سیاه و دال نیز از پرندگان نادر این منطقه به شمار می آیند. زمانی در دامنه غربی رشته کوه الوند آهو وجود داشته است که چند سالی است اثری از این حیوان دیده نشده است.

برگرفته از کتاب برفراز قله های الوند – محمد حمیدی، جواد حمیدی

دسته بندی شده در : همدان, کوهنوردی