سبلان

نام قله : سبلان

ارتفاع : 4811 متر،  15784 فوت

منطقه : آذربایجان

موقعیت : 38.32658°N     –     47.85370°E

رتبه میان قله های ایران : سوم

رتبه میان قله های جهان : 243

اولین صعود : در دست نیست

محل صعود : جبهه شمالی از شابیل، جبهه جنوبی از پیست اسکی آلوارس در 30 کیلومتری سرعین

 قله سبلان

سبلان با ارتفاع 4811 متر، سومین قله بلند ایران ( پس از دماوند و علم‌کوه ) و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. در بالای این قله دریاچه کوچکی قرار دارد که از جاذبه های گردشگری آن محسوب می گردد. این قله در خرداد 1390 در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

کوهستان سبلان به طور کلی سه قله معروف دارد، قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری مشهورند. کوه سبلان از مجموعه‌ای از ارتفاعات متعدد تشکیل شده که به موازات ارسباران ولی اندکی در شرق آن کشیده شده‌است. امتداد آن شرقی–غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آنرا به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند. در جنوب آن کوه بزقوش، که از سمت جنوب غربی به کوهستان سهند مربوط است، کشیده شده‌است.

قله سبلان

قسمت شرقی کوه سبلان به قله آتشفشان سبلان که در بلندای ۴۸۱۱ متری قرار دارد، منتهی می‌شود. تمام قله‌های سبلان در همه ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی هستند. در جبهه غربی، قله سلطان و در کنار جانپناه، سنگی به شکل عقاب به نام قارتال ( در ترکی آذربایجانی به معنی عقاب) قرار دارد که در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده ‌است. این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سر را به سوی شرق چرخانده‌ است.

صعود به قله سبلان از جبهه شمالی ساده بوده و کوهنوردان معمولی به راحتی صعود تابستانه را در چند ساعت (صبح تا ظهر) انجام می‌دهند. جبهه جنوبی سخت‌ترین راه صعود به این قله می‌باشد که از سنگ‌های بزرگ تشکیل شده‌است. پیست اسکی آلوارس که یکی از مجهزترین پیست‌های اسکی ایران است در این مسیر قرار دارد.

قله سبلان

کوه سبلان در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر واقع شده که دسترسی به آن هم از شهر اردبیل و هم از شهر مشگین شهر امکانپذیر می باشد

سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است.

قله سبلان

دسته بندی شده در : قلل ایران, کوهنوردی

One Response تا کنون .

  1. نعیم آبادی گفت:

    مهدی جان سلام.

    میدونم که زحمات زیادی کشیدی ولی به نظر میاد جاداره در مورد فصول مناسب سال برای صعود به هر قله و زمان صعود در مسیرهای مختلف بیشتر نوشته بشه و در صورت امکان عکسهایی مربوط به هر مسیر گذاشته بشه.
    مسلما این نیاز به کار بسیار زیادی داره و لزوم جمع آوری مطالب از سایت های مختلف رو طلب میکنه.

    موفقیت روزافزونت رو در این تلاش خواهانم.