قله الوند (صعود از جبهه جنوب شرق)

قله الوند

نام قله : الوند

ارتفاع : 3575 متر، 11729 فوت

منطقه : همدان

موقعیت : 34.75656°N  و 48.40405°E

رتبه میان قله های ایران :

رتبه میان قله های جهان :

اولین صعود : در دست نیست

 

صعود به قله الوند ( ازجبهه  جنوب شرق )

صعود به قله الوند از جنوب شرق از گنجنامه که ارتفاع آن از سطح دریا حدود 2100 متر است شروع می شود. حرکت به سمت میدان میشان از دست راست آبشار گنجنامه شروع می شود. آبشار اصلی گنجنامه در واقع آبشاریست که کمی پایین تر از دره کیوارستان قرار دارد و آبشار فعلی گویا توسط کوهنوردان ساخته شده است و این به سالهای 42-1341 بر می گردد که هنوز جاده گنجنامه نبود، کوهنوردان زمستانها در گنجنامه اتراق می کردند و برای آنکه از سرما و برف و کولاک در امان باشند در زیر صخره های رودخانه جان پناه هایی ساخته و شکاف عمیق پشت صخره را پر کرده و آب را به بالای صخره هدایت کردند و با کمک ها و مساعدت های دیگران بصورت امروزی درآمد.

از سه مسیر برای رفتن به میدان میشان می توان استفاده نمود. یکی راه زیگزاگی که از سمت راست ساختمان شماره دو فرهنگیان شروع می شود و دارای شیبی ملایم ولی راهی طولانی تر است. دوم راهی که روبروی اردوگاه کیوارستان ( شهید مدنی ) قرار دارد و سومی که کوتاهترین مسیر است به آبشار میدان میشان و زیر پناهگاه منتهی می شود و دارای شیبی حدود 45 درجه است و تقریبا پس از یکساعت راه پیمایی به میدان میشان می رسیم.

میدان میشان چمن زار وسیعی در حدود یک هکتار در ارتفاع حدود 2600 متری است که چندین چشمه در آن جاری است و دارای دو پناهگاه، مسجد و حمام برای استفاده عشایر و چند ساختمان نیمه کاره دیگر است. پناهگاهی که در کنار آبشار ساخته شده جدیدتر و بزرگتر بوده که در سال 1355 قسمت سالن، سرویس و راهرو آن توسط هیئت کوهنوردی استان و بودجه تربیت بدنی استان ساخته شد و در سال 1358 طبقه دوم و خوابگاه به آن اضافه گردید که از چشم انداز زیبایی برخوردار است.

پناهگاه دیگر که در انتهای میدان میشان قرار دارد اولین پناه گاهی است که در سال 1345 توسط کوهنوردان و کمک مالی تربیت بدنی استان ساخته شد. تمامی کارهای ساختمانی آن توسط کوهنوردان آن روزگار انجام گرفت که نشان دهنده عزم و اراده آن کوه مردان بود. آن روزها جاده گنجنامه نبود و میدان میشان از عباس آباد و کوچه گرده پزی با رفتن به روی یال شروع شده و با طی مسیر دره یاسین ، تخت اول و دوم و سوم ، پیچ سرخ ، دروازه الوند و پیچ خسلانی به میدان میشان می رسید. در سال 1345 که ساخت پناهگاه شروع شد تمام وسائل مورد نیاز اعم از تخته و چوب و تیرهای 4 متری تا 12 متری همه و همه بر دوش کوهنوردان آنروز از عباس آباد تا میدان میشان حمل شد و سنگ سنگ بنای آن را دستهای آنان روی هم نهاد تا در زمستانها مامن گرم و پناهی برای همه باشد. این پناهگاه، کوچکتر از پناهگاه اول می باشد. در هر دو پناهگاه روزهای جمعه مواد غذایی به خریداران عرضه می شود.

در وجه تسمیه میدان میشان میتوان گفت : که چون محل تجمع عشایر و گله داران بوده، این نام را گرفته است. اما «میشان» مفهوم دیگری هم دارد.

میدان میشان از دو طرف در محاصره کوههاست. یال شمالی آن از انتهای تخت نادر شروع شده، میدان میشان را در بر گرفته و در روستای حیدره از ارتفاع آن کاسته میشود.

قله رعد روی این یال قرار دارد. کمی پایین تر از میدان میشان، قله چهار زمین را با ارتفاع حدود 2650 متر در روی این یال می بینیم که از شهر به شکل یک تک قله دیده می شود و مشرف به روستای حیدره و شهر می باشد.

در سمت چپ (جنوب) میدان میشان، یالی است که در میدان میشان کم ارتفاع است اما با رفتن به سمت تخت نادر و غرب میدان میشان ارتفاع گرفته و تا چمن کلاغ لان ادامه دارد. در غرب میدان میشان قله‌ای صخره‌ای است که به آن ارسباران می‌گویند. قله شکوهمند الوند نیز در روی این یال و بالاتر از ارسباران قرار دارد. این یال دیواره سمت چپ (جنوبی) تخت نادر و دیواره شمالی دره کیوارستان را تشکیل داده است.

با ادامه راهپیمایی از میدان میشان و با حرکت از کنار رودخانه و حدود 30 دقیقه راهپیمایی به تخت نادر می‌رسیم. تخت نادر محوطه‌ای است به وسعت حدود 5/1 هکتار با شیب کم که وسیعتر از میدان میشان و پوشیده از چمن می‌باشد. در همان ابتدای ورود چشمه‌ای خنک و گوارا مقدم راهیان را پذیرا می‌شود. در جنوب تخت نادر قله مغرور و ایستاده الوند در برابر چشمان بیننده قد کشیده است. تخت نادر در ارتفاع 2900 متری قرار دارد و آن را نادر از این جهت نامیده‌اند که چنین چمنزاری کمیاب است و به پندار برخی نادرشاه در موقعیکه برای جنگ با عثمانی به همدان آمده است در آن تخت و چادر خود را برپا نموده است.

تخت نادر

در انتهای تخت راهی است که از دوزخ دره گذشته به کلاغ لان می‌رود و تا پناهگاه کلاغ لان تقریباً 20دقیقه راه است. در انتهای تخت در سمت چپ (جنوب) چشمه حوض نبی قرار دارد که یکی از مشهورترین و بهترین چشمه‌های این رشته کوه است. آبی بسیار خنک از زیر صخره‌های عظیم خارا بیرون می‌آید و گرمای تن از خستگان می‌زداید. از ابتدای تخت نادر تا چشمه حوض نبی معمولاً 40 دقیقه راه می‌باشد. هنوز تا قله زیبای الوند 25دقیقه راه باقی است ( راهی که بدان هزار پله می‌گفتند )  تا بر فراز این صخره عظیم برآیی که از دور دست‌ها با هزار شکوه و جلوه تو را به خویش خوانده است و آنکه :

قله الوند ، تندیس توسنی سرکش ، صبور و مقاوم ، قرن در قرن ، ایستاده در مقابل طوفانها ، کولاکها و تندرها ، در گزش سرماها و سوزش گرماها ، اینک رام شماست.

روی قله همه جا زیرپای شماست. تمامی کوه‌ها، دشتها، روستاها و شهرهای اطراف، تمامی خط‌الرأس و قله‌هایش.

قله الوند چنانکه گفتیم روی خط الرأس مرکزی واقع نیست و با آن فاصله دارد از گنجنامه تا قله حدود 5/2ساعت راه است.

 گنجنامه

الوند تنها یک قله نیست ، سمبل اسطوره‌های مقدسی است که داستانهایش به ما نرسیده است، ارزش و احترامش نه به خاطر ارتفاع آن است بلکه به خاطر تقدسی است که از دیرباز در میان ساکنان اطراف یافته است.

روزگارانی هر کس برخود واجب می‌‌دانست که در عمر خود حتی برای یکبار هم که شده به قله الوند برود و در کنار حوض نبی بخوابد و از مسیر دوزخ دره و امامزاده کوه برگردد. اهالی روستاهای اطراف هنوز هم به الوند سوگند می‌خورند. به اعتقاد آنها کشتی نوح بر این قله ایستاده و الوند نام یکی از پسران حضرت نوح بوده است. بدین سبب هر ساله در اوایل تیرماه گروه گروه با خانواده به زیارت الوند می‌آیند و گوسفند قربانی می‌کنند. نامهایی هم که بر چشمه‌ها و سنگ‌های اطراف قله نهاده‌اند حکایت از این تقدس می‌کنند، مانند: غار عابد و مسجد عابد که گویا نشیمنگه عابدی بوده که در آنجا به عبادت مشغول بوده و همانجا دفن شده است. گهواره مریم که در باور اهالی مسیح در سایه آن آرامیده است. چشمه بهشت آب که از شکاف سنگی می‌جوشد و در جنوب قله الوند قرار دارند.

برگرفته از کتاب برفراز قله های الوند – محمد حمیدی، جواد حمیدی


دسته بندی شده در : قلل ایران, همدان, کوهنوردی