قله کرکسین ( کرکس همدان )

قله کرکسین

نام قله : کرکسین ( کرکس همدان )

ارتفاع : 2959 متر، 9708 فوت

منطقه : الوند – همدان

موقعیت :

رتبه میان قله های ایران :

رتبه میان قله های جهان :

اولین صعود : در دست نیست

محل صعود :

 

همانگونه که گفتیم قله قزل ارسلان در روی یالی که به سمت غرب کشیده شده است قرار دارد که این یال تماماٌ سوزنی میباشد و بلندترین نقطه آن وسط یال است، اگر به این یال از سمت شمال غرب نگاه کنیم آنرا به شکل عقابی بال گشوده می‌بینیم. در کنار این یال دو قله تک و بلند قرار دارد، پس از عبور از آنها به ادامه خط الرأس می‌رسیم که با ارتفاعی کمتر به سمت شمال رفته و به قله کرکسین متصل میشود.

از کرکس تا قزل حدود 5 ساعت راه است. در فاصله این دو قله چمنزارها و چشمه‌های بسیاری وجود دارد که کمتر مورد توجه کوهنوردان قرار گرفته و تردد در آنجا بسیار کم است.

 جانپناه قله کرکسین

با عبور از راهی مالرو که از کمر یال می‌گذرد به پای قله زیبا و مهجور کرکس با ارتفاع 2959 متر میرسیم، قله‌ای که به خاطر دور بودن از مسیر برای کوهنوردان چندان شناخته شده نیست، اما از قله‌های بسیار دیدنی الوند میباشد. این قله از سمت شمال صخره‌ای و از سمت غرب دیواره‌ای به ارتفاع تقریبی 300 متر است که صعود از آن با استفاده از امکانات فنی ممکن و بسیار لذت بخش میباشد که از نظر سنگ نوردان بدور مانده است.

در شرق قله روستای بسیار سرسبز و پرآب وهنان بوده که از چشمه‌های قزل ارسلان ، دائم برف و کرکس سیراب می‌شود و در غرب آن روستای کوچک خنداب است که درست زیر قله قرار گرفته است.

نزدیکترین و ساده‌ترین راه صعود به کرکس از روستای وهنان می‌باشد که حدود 5/2ساعت راه است و چشمه پرآب و خنک « چهل چشمه » در این مسیر قرار دارد. از جهت شمالی با قرار گرفتن در پای قله به سوزنیها که مسیری جالب اما وقت‌گیر می‌باشد می‌رسیم که به صورت طبیعی در حدود 2ساعت می‌توان به این قله زیبا صعود نمود.

از قله کرکس تا جاده کرمانشاه و گردنه اسدآباد حدود 5 ساعت راه می‌باشد که در این مسیر، نزدیک قله کرکس، قله قراول خانه قرار دارد و پس از آن از ارتفاع خط الرأس کاسته شده و در تقاطع جاده کرمانشاه، گردنه اسدآباد را در ارتفاع حدود 2250متری بوجود می‌آورد.

قله کرکسین

دسته بندی شده در : قلل ایران, همدان, کوهنوردی

One Response تا کنون .

  1. سلیمی گفت:

    از اطلاعات شما تشکر میکنم اطلاعات خوبی در مورد قله کرکسین کسب نمودم